Budowa dachu w wariancie tradycyjnym – gdzie kupować drewno?
Przeważnie używanym materiałem na więźbę w wariancie tradycyjnym jest drewno kupione w tartaku lub składzie budowlanym. Jeśli mamy dobrego, zaufanego wykonawcę, najlepiej jemu powierzyć zakup drewna. Potrafi on sprawdzić jakość sprzedawanego towaru, a jeżeli jest przy tym stałym odbiorcą może mieć upusty. Jeśli jednak sami musimy dokonać zakupu, warto wiedzieć, jakie drewno wybrać.
Przeważnie kupuje się drewno na metry. W tartaku lub składzie podaje się ilość metrów sześciennych desek, bali i krawędziaków. Z nich cieśla na budowie wycina elementy potrzebne do wykonania konstrukcji dachu. Z reguły wiąże się to jednak z dużą ilością odpadów. Dlatego też powinno się kupować 10% więcej drewna niż jest to podane w projekcie. W tartaku lub wytwórni możemy też kupić drewno wstępnie przygotowane, przycięte na odpowiedni wymiar. Cieśla na budowie tylko je ze sobą łączy – pracą trwają więc krócej, a odpadów jest znacznie mniej. Aby zamówić drewno już przygotowane, trzeba mieć jednak zestawienie wszystkich elementów potrzebnych do budowy dachu z dokładnymi wymiarami. Bardzo rzadko takie zestawienie zawarte jest w projekcie domu, ale można o nie poprosić projektanta lub cieślę.
Sprawdźmy miejsce, w którym kupujemy drewno. Dobrze jest, kiedy w takim tartaku są suszarnie komorowe u autoklawy do impregnacji drewna, a także wysokiej jakości piły. Jest to gwarancja, że możemy kupić drewno dobrej jakości. Kiedy już zdecydowaliśmy, w jakiej formie potrzebne jest drewno, musimy ustalić termin jego dostarczenia na budowę. Najlepiej byłoby, gdyby zostało przywiezione tuż przed rozpoczęciem montażu więźby. Czas oczekiwania zależy przede wszystkim od stopnia przygotowania drewna:
a). jeśli będzie ono przycinane na budowie, trzeba poczekać od dwóch dni do tygodnia.
b). jeśli ma być strugane lub przecięte na wymiar, termin nieco się wydłuża: czeka się 1-2 tygodnie czasu.
Dobrze jest zamówić drewno wcześniej, a termin jego dostawy ustalić w porozumieniu z kierownikiem budowy lub cieślą. Dzięki temu ograniczy się czas, w jakim składowane na placu budowy elementy więźby dachowej będą narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, a jednocześnie unikniemy przestojów w pracach.