Stalowe schody zewnętrzne – czy jest to dobre rozwiązanie?

Konstrukcja schodów zewnętrznych może być wykonana na przynajmniej kilka sposobów, ale już nie z dowolnego materiału. Dobór odpowiedniego surowca ma znaczenie, ponieważ takie schody muszą cechować się i funkcjonalnością, i dużą wytrzymałością, a przy tym znosić nieustanny wpływ warunków atmosferycznych. Czy stal jest dobrym materiałem do budowy schodów zewnętrznych?

Schody stalowe

Konstrukcje i ogólnie budownictwo to nie tylko dbanie o zastosowanie odpowiednich materiałów, ale również potocznie rozumiana moda. Aktualnym trendem w odniesieniu do schodów zewnętrznych staje się zaś stal, a schody wykonane ze stali spotyka się coraz częściej podczas realizacji inwestycji budowlanych. Metalowe schody zewnętrzne są montowane jako wejścia do budynków mieszkalnych, w tym do domów jednorodzinnych, w obiektach handlowo-usługowych, a także dla budynków urzędowych i użyteczności publicznej. Schody ze stali są również bardzo popularne przy wielu obiektach przemysłowych, jako schody przeciwpożarowe, a spotykane są także we wnętrzach, np. na klatkach schodowych.

Oczywiście stal ma to do siebie, że będzie reagowała z tlenem, a szczególnie w warunkach wzmożonej wilgotności, o które na zewnątrz nietrudno. Zabezpieczenie schodów stalowych jest więc kluczowe, jeżeli chodzi o ich wytrzymałość oraz estetykę. Żaden inwestor nie będzie tolerował pordzewiałych, nieprzyjemnie wyglądających elementów takich konstrukcji. Natomiast właściwie zabezpieczone schody stalowe górują nad innymi materiałami w wielu aspektach.

Ażurowa forma cechuje się lekkością i przestronnością, a surowość metalu można łagodzić, stosując materiały łączone. Spotykane są schody stalowe z drewnianą wykładziną znacznie łagodzą surowość stali i podnoszą ich estetykę. Podobnie dzieje się w wypadku ażurowych, stalowych schodów wewnętrznych, gdy zastosowane zostaną drewniane trepy.

Schody stalowe – gdzie szukać?

Schody stalowe są konstrukcjami spawanymi, rzadziej skręcanymi i aby były bezpieczne, ich wykonanie nie może być powierzane przypadkowemu wykonawcy. Najlepszym wyborem będą fachowcy wysokiej klasy zajmujący się od lat produkcją takich wyrobów jak właśnie schody stalowe, ale także ogrodzenia, bramy, czy balustrady. Stal w rękach takich ludzi jest materiałem wdzięcznym i może być kształtowana na naprawdę wiele sposobów. Przez firmy z branży przeprowadzane są realizacje klasycznych stalowych schodów prostych, czy schody kręte na słupie, wykonywane są kute ogrodzenia i balustrady tarasów, a w odniesieniu do schodów, realizacje na użytek zewnętrzny oraz wewnętrzny, także z przeznaczeniem do łączenia z innymi materiałami.

1 thought on “Stalowe schody zewnętrzne – czy jest to dobre rozwiązanie?

  1. Szczerze mówiąc nie podobają mi się stalowe schody. Ich styl jest zbyt industrialny.

Comments are closed.