Elektrownie słoneczne

Nie każdy wie że, aby nowoczesna elektrownia słoneczna jak najbardziej efektownie pracowała, potrzebna jest do tego akumulatory. Magazynują energie którą w każdej chwili możemy wykorzystać.

Jak wiadomo akumulatory magazynują energie elektryczną. W procesie chemicznym są dwa cykle pracy. Pierwszy zachodzi gdy akumulator pobiera energie czyli jest ładowany. A drugi kiedy tą energię oddaje czyli kiedy prąd jest pobierany. Mamy na rynku kilka rodzajów, nie tylko pod względem pojemności i wielkości ale także budowy. Zastosowane różnych materiałów może skutkować takimi parametrami jak żywotnością, pojemnością. Oto kilka typów akumulatorów.

Akumulatory ołowiane (klasyczne)


W tych akumulatorach elektrolit stanowi wodny roztwór kwasu siarkowego. A elektrody stworzone są z ołowiu i tlenku ołowiu. Skąd także ich nazwa. Mają one dobrą pojemność i relatywnie dobrą cenę.. Jednak jedną z dużych wad tych akumulatorów jest wydzielanie gazów. Co trzeba uwzględnić w wentylacji pomieszczenia lub zewnętrznych gazów.

Akumulatory żelowe


Eketrolit w tych akumulatorach jest w stanie żelu z krzemionki. Dzięki temu zaletą tego typu jest duża sprawność ładowania, brak wydobywania się gazów. Cechują się także bardzo dobrym powrotem do maksymalnego naładowania z stanu głębokiego rozładowania.

Akumulatory AGM


Są one zbudowane z mat włókna węglowego gdzie znajduje się elektrolit. Maty od dzielone są płytami z ołowiu. Dzięki tej konstrukcji jest dowolny montaż. Cechują się bardzo dobrym pojemności energii i skuteczne odprowadzanie ciepła. Są one tańsze od akumulatorów żelowych jednak ich żywotność jest mniejsza.

Dobranie panela słonecznego do ilości akumulatorów.


Dobranie odpowiedniego akumulatora do elektrowni słonecznej jest sprawą ważną. Dzięki temu cały system będzie działał dokładnie i bez zarzutu.
Jest prosta zasada moc panela musi być taka sama lub zbliżona do amperogodzin akumulatora. W praktyce jednak warto zapewnić ciągłe choć minimalne ładowanie akumulatora. Dlatego mnożymy wartość amperogodzin przez 0. 1. Dzięki temu uzyskujemy minimalne ładowanie.

Elektrownie słoneczne w naszych kraju stają się coraz to popularniejsze. Cała technologia wytwarzania paneli staje się coraz tańsza, więc będą powstawały następne elektrownie słoneczne