Zakup mieszkania przez biuro nieruchomości

Nabycie nieruchomości jest wieloetapowym procesem. Wymaga sprecyzowania swoich oczekiwań wobec inwestycji, znalezienia potencjalnego lokum, sprawdzenia jego stanu prawnego i wielu innych czynności, koniecznych do przeprowadzenia przed podpisaniem umowy. Ze względu na poziom skomplikowania wielu inwestorów decyduje się na skorzystanie z usług biura nieruchomości podczas obsługi całego procesu. Co warto wiedzieć na temat usług pośredników?

Realna pomoc w znalezieniu mieszkania

Korzystanie z usług biura nieruchomości jest dla wielu osób planujących kupno mieszkania sporym ułatwieniem. Pośrednicy zajmują się przeprowadzeniem klienta przez każdy etap zakupu – od znalezienia mieszkania aż do podpisania umowy. Jest to szczególnie korzystne ze względu na niskie doświadczenie kupujących w operacjach dokonywanych na rynku nieruchomości, które w końcu nie odbywają się codziennie. Agent zajmuje się przede wszystkim zebraniem ofert sprzedaży mieszkań i zaprezentowaniem ich inwestorowi. Po konsultacjach i wyborze finalnej oferty, pośrednik zajmuje się przygotowaniem niezbędnych formalności. Chodzi między innymi o zredagowanie umowy kupna oraz umówienie wizyty u notariusza. Po wszystkim współpraca się kończy, a klient musi zapłacić pośrednikowi ustaloną prowizję.

Pomoc agenta a dodatkowe koszty

Usługobiorcy powinni liczyć się z tym, że za pracę wykonaną przez agenta będą musieli zapłacić. Cennik ustalany jest indywidualnie przez każde z biur nieruchomości, jednak można zauważyć pewną prawidłowość. Chodzi o ceny agentów proponowane w mniejszych i dużych miastach – biuro nieruchomości Gdynia, Warszawa, czy Wrocław będzie z pewnością nieco droższe, niż w mniejszych miejscowościach. Wynika to ze specyfiki rynku oraz kosztu mieszkań, od wartości których ustalana jest prowizja dla pośrednika.

Trzeba bowiem wiedzieć, że zwykle rozliczenie z biurem nieruchomości następuje na bazie ustalonej prowizji. Wynagrodzenie oblicza się procentowo od sumy transakcji i zwykle wynosi ono od 0,2 do 3 procent wartości zakupu. W praktyce agent otrzymuje za swoją pracę kwotę równą kilku tysiącom złotych. Ta z kolei może być dla kupujących nieruchomość nieco szokująca.

Jednakże pomoc pośrednika przy kupnie mieszkania jest nieoceniona. Specjalista doskonale zna specyfikę rynku i dobrze porusza się po obowiązujących przepisach prawa. Wie na co zwracać uwagę w przypadku umów sprzedaży, a także jakie aspekty związane ze stanem prawnym nieruchomości należy sprawdzić. Zdejmuje on także z kupujących konieczność kontaktowania się ze stroną sprzedającą, ponieważ ewentualne negocjacje także podejmowane są przez agenta. Tak kompleksowa usługa będzie sporym ułatwieniem w procesie zakupu mieszkania.